ŠTA JE TO MULTIPLA SKLEROZA?
Multipla skleroze je upalna, autoimuna ,, neurodegenerativna bolest, hroničnog karaktera i progresivnog toka sa manjim ili većim stepenom invaliditeta.Najčešća je u dobi od 20-40 god. života, mada se može javiti u dobi od 10 -60 god. i češća je u žena u odnosu na muškarce.
ŠTA JE UZROK NASTANKA MULTIPLE SKLEROZE?
Tačan uzrok nastanka se još ne zna, ali sama činjenica da je autoimuna bolest govori da organizam te osobe svoje vlastite dijelove, „prepoznaje “ kao tuđe i protiv njih stvara antitjela, kako bi se odbranio“. Kao mogući uzročnici navode se ranija virusna infekcija(posebno sa Citomegalovirusom, Ebstein Barrovim virusom i herpes simplex virusom), i faktori sredine.
KOJI SU SIMPTOMI MULTIPLE SKLEROZE?
Za Multiplu sklerozu kažu da je to „bolest sa 1000 lica“ Simptomi su različiti, ali su najčešći: oslabljena mišićna snaga, čest umor nekad i na minimalni napor, smetnje ravnoteže, vrtoglavice, duple slike, nejasan vid kao kroz maglu, uz trnjenje različitih dijelova tijela i smetnje mokrenja.
KAKO SE LIJEČI MULTIPLA SKLEROZA?
Akutni relapsi se liječe pulsnom terapijom –Metilprednizolon 1000mg i.v. u trajanju 3-5 dana. Ovisno o formi bolesti i kliničkom toku, za RR formu (Relapsirajuće –remitirajućuc) se preporučuju imunomodulatori
- Betaferon,Copaxon, Avonex, Rebif,
- Natalizumab, Fingolimod, Aubagio, Dimetilfumarat, Cladribin ili
- Ocrelizumab,
a za SP(sekundarno progresivnu formu Siponimod, Mitoxantron, Metotrexat,), uz poštedu od napora, stresa i vitamine.
MULTIPLA SKLEROZA I INFEKCIJA SA COVID -19
Sama MS nije poseban rizik za Covid infekciju nego hronični karakter bolesti, ograničeno kretanje stepen invaliditeta ovih osoba, dob preko 60 god. te upotreba DMT terapije.MS pacijenti trebaju poštovati sve epidemiološke mjere: distanca, nošenje zaštitne maske, izbjegavanje okupljanja u grupama, izbjegavti javni prevoz, ograničiti i posjete ljekaru,ako je moguće konsultacija telefonom!Najbolja zaštita je imunizacija,tj. vakcina protiv Covid -19.
DA LI SE OSOBE SA MULTIPLOM SKLEROZOM TREBAJU VAKCINISAT PROTIV COVID -19?
Osobe sa MS se trebaju vakcinisati i to čim prije to bolje.Izbor vakcine nije ograničen, bolja je svaka vakcina…nego nikakva.Vakcinacija se vrši kada nema znakova relapsa bolesti niti manifestne ifekcije.
KAKO SE PONAŠATI U STANJIMA PANDEMIJE SA COVID INFEKCIJOM?
Osobe koje su započele ranije terapiju sa imunomodulatorima koji ne utiču na smanjenje broja limfocita, (interferoni, glatiramer acetat i natalizumab),terabaju nastaviti terapiju.U slučajevima infekcije sa Covid 19, ako su manifestni blagi simptom, treba nastaviti započetu terapiju. U slučajevima COVID-19 infekcije sa teškom kliničkom slikom,koja zahtijeva hospitalizaciju, preporučuje se prekidanje svih injektabilnih i oralnih lijekova te odgađanje infuzija. Vrijeme ponovnog početka liječenja nije tačno precizirano, individualno je.