Na poziv USAID predstavnici SUOMSFBiH-e povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom te Međunarodnog dana ljudskih prava naši predstavnici su prisustvovali panel Prezentaciji (06.12.2023. godine) pod nazivom: „Uticaj pandemije COVID-19 na margilizirane grupe u BiH“.
Ispred SUOMSFBiH prisustvovala je Dijana Pleh .
Izvještaj o provedenom istraživanju izložio je profesor Nevzet Veladžić (Univerzite Bihać)
Panel: U krizi se poznaju heroji – Šta nas krizne situacije uče o podršci marginaliziranim grupa?
- Emina Cerić E-gift shop
- Ines Kavalec, Servis centar Dajte nam šansu
- Irma Šiljak, Udruženja Medica
- Nermin Cocalić, Savez SUMERO
- Sanela Bešič, KALI SARA- Romski informativni centar.
Kroz izlaganje i diskusiju mogla su se čuti mnoga svjedočenja o uticaju COVID- 19 na osobe s invaliditetom raznih kategorija.
Na koji način su pojedine grupe, skupine, osjetile vid diskriminacije u periodu pandemije, uzrokovane donošenjem raznih neadekvatnih mjera od strane Federalnog Kriznog štaba.
Prikaz kroz grafikon urađen na manje od hiljadu (1000) anketiranih osoba iz gore navedenih ciljani grupa dovodi do zaključka:
- Mnoge mjere uvedene tokom pandemije Covid-19 u BiH nisu bile proporcionalne, neophodne a često su bile diskriminatorne (npr. zabrana kretanja za starije od 65 odnosno 70 godina, potpuno zatvaranje ustanova socijalne zaštite, zabrana posjeta i izlaska korisnika/ca iz kruga ustanova).
- Sistem nije bio orijentiran na građane kao korisnike usluga, odnosno na zaštitu ljudskih prava, dok pristup uslugama nije stavljen kao prioritet u planiranju.
- Izostala je komunikacija s predstavnicima svih rizičnih grupa prilikom donošenja mjera.
Istraživanje je pokazalo potrebu da se radi na osiguranju ljudskih prava i nediskriminacije.
Istraživanje treba da bude poziv svim relevantnim akterima u državi da se uključe u borbu svih oblika diskriminacije, ne samo u kriznim situacijama već i općenito.
Neke od preporuke:
- Osigurati osobama svih različitih grupa olakšan pristup zdravstvenim uslugama (terapijama) tokom bilo koje krizne situacije.
- U planiranju mjera u kriznim situacijama uključiti predstavnike svih različitih skupina.
- U kriznim situacijama osigurati da osoba iz rizičnih grupa nesmetani koristi usluge socijalne zaštite (uključujući pomoć i njegu u kući).
- Osigurati da djeca iz rizičnih grupa u kriznim situacijama (kao COVID-19) imaju prilagođen pristup obrazovnom sistemu uključujući i opremu za praćenje online nastave.
- Nezavisno od kriznih situacija osigurati Romima (posebno onima koji žive izvan gradskih područja) pristup čistoj vodi kao i priključak za električnu energiju.
Dio preporuka koje će biti proslijeđene prema nadležnim institucijama, proizašle su iz razgovora sa predstavnicima nevladinih organizacija, raznih udruženja i skupina.
I na kraju jedna zaključna rečenica:
Ne o nama bez nas!
U bilo kojem segmentu života ili nekoj krizi!